HARI : ISNIN
MATA PELAJARAN | BAHASA MELAYU |
TARIKH | 27.09.2010 |
KELAS | 5K2 |
MASA | 8.15 - 9.25 |
TAJUK | PEPERIKSAAN PERCUBAAN SPM TING LIMA MATEMATIK 1 08.10 – 0925 ( 1 jam 15 minit ) |
MATA PELAJARAN | BAHASA MELAYU |
TARIKH | 27.09.2010 |
KELAS | 4S5 |
MASA | 09.45 - 1055 |
TAJUK | NOVEL : Sinopsis |
OBJEKTIF | Pada akhir pelajaran, murid dapat:
|
FOKUS UTAMA FOKUS SAMPINGAN | 10.0 : 10.1 : Aras 1 ( iii ) 8.0 : 8.2 : Aras 1 ( ii ) |
AKTIVITI | 1. Dalam bentuk kumpulan, pelajar membentangkan sinopsis novel yang dikaji. 2. Pelajar bersoal jawab sesama mereka untuk menguji pemahaman pelajar terhadap sinopsis novel yang dikaji dengan dipantau oleh guru. 3. Guru memberi ulasan tentang novel yang dikaji. |
SISTEM BAHASA | TATABAHASA : morfologi KOSA KATA : cemberut, idealisme, menyauk |
PENGISIAN KURIKULUM | ILMU : Geografi/Pendidikan Islam NILAI : kasih sayang, hemah tinggi, kejujuran KNT : Merumus, meringkas |
REFLEKSI | Perbentangan berjaya dilaksanakan. |
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
HARI : SELASA
MATA PELAJARAN | BAHASA MELAYU |
TARIKH | 28.09.2010 |
KELAS | 4S4 |
MASA | 08.15 – 09.25 |
TAJUK | NOVEL : Sinopsis |
OBJEKTIF | Pada akhir pelajaran, murid dapat:
|
FOKUS UTAMA FOKUS SAMPINGAN | 10.0 : 10.1 : Aras 1 ( iii ) 8.0 : 8.2 : Aras 1 ( ii ) |
AKTIVITI | 1. Dalam bentuk kumpulan, pelajar membentangkan sinopsis novel yang dikaji. 2. Pelajar bersoal jawab sesama mereka untuk menguji pemahaman pelajar terhadap sinopsis novel yang dikaji dengan dipantau oleh guru. 3. Guru memberi ulasan tentang novel yang dikaji. |
SISTEM BAHASA | TATABAHASA : morfologi KOSA KATA : cemberut, idealisme, menyauk |
PENGISIAN KURIKULUM | ILMU : Geografi/Pendidikan Islam NILAI : kasih sayang, hemah tinggi, kejujuran KNT : Merumus, meringkas |
REFLEKSI | Perbentangan berjaya dilaksanakan. |
MATA PELAJARAN | BAHASA MELAYU |
TARIKH | 28.09.2010 |
KELAS | 4S5 |
MASA | 0945 - 1055 |
TAJUK | TATABAHASA |
OBJEKTIF | Pada akhir pelajaran, murid dapat : 1. Membina ayat daripada setiap perkataan yang diberi dengan betul dan gramatis. 2. Menukar ayat cakap pindah kepada cakap ajuk tanpa mengubah maksud asalnya. 3. Mengenal pasti kesalahan ejaan, imbuhan, istilah dan bahasa yang terdapat dalam ayat dan membetulkannya. 4. Mengenal pasti tiga peribahasa yang sesuai dengan situasi yang diberikan. |
FOKUS UTAMA FOKUS SAMPINGAN | 7.0 : 7.2 : Aras 2 (ii) 2.0 : 2.7 : Aras 1 (v) |
AKTIVITI | 1. Guru memberi penjelasan tentang cara-cara membuat latihan. 2. Pelajar membuat latihan tatabahasa. 3. Perbincangan jawapan bagi latihan tatabahasa. |
SISTEM BAHASA | TATABAHASA : sintaksis KOSA KATA : para-para, merintangi, |
PENGISIAN KURIKULUM | ILMU : Kemasyakatan NILAI : kebebasan, kerajinan, rasional KNT : menyelesaikan masalah |
REFLEKSI | Majoriti pelajar berjaya menyelesaikan latihan dalam tempoh yang diberikan. Perbincangan jawapan diteruskan. |
MATA PELAJARAN | BAHASA MELAYU |
TARIKH | 28.09.2010 |
KELAS | 5K7 |
MASA | 11.30 – 12.40 |
TAJUK | PEPERIKSAAN PERCUBAAN SPM TING LIMA SAINS 2 10.10 – 12.40 ( 2 jam 30 minit ) |
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
HARI : RABU
MATA PELAJARAN | BAHASA MELAYU |
TARIKH | 29.09.2010 |
KELAS | 4S4 |
MASA | 0705 - 0815 |
TAJUK | TATABAHASA |
OBJEKTIF | Pada akhir pelajaran, murid dapat : 1. Membina ayat daripada setiap perkataan yang diberi dengan betul dan gramatis. 2. Menukar ayat cakap pindah kepada cakap ajuk tanpa mengubah maksud asalnya. 3. Mengenal pasti kesalahan ejaan, imbuhan, istilah dan bahasa yang terdapat dalam ayat dan membetulkannya. 4. Mengenal pasti tiga peribahasa yang sesuai dengan situasi yang diberikan. |
FOKUS UTAMA FOKUS SAMPINGAN | 7.0 : 7.2 : Aras 2 (ii) 2.0 : 2.7 : Aras 1 (v) |
AKTIVITI | 1. Guru memberi penjelasan tentang cara-cara membuat latihan. 2. Pelajar membuat latihan tatabahasa. 3. Perbincangan jawapan bagi latihan tatabahasa. |
SISTEM BAHASA | TATABAHASA : sintaksis KOSA KATA : para-para, merintangi, |
PENGISIAN KURIKULUM | ILMU : Kemasyakatan NILAI : kebebasan, kerajinan, rasional KNT : menyelesaikan masalah |
REFLEKSI | Majoriti pelajar berjaya menyelesaikan latihan dalam tempoh yang diberikan. Perbincangan jawapan berjaya dilaksanakan. |
MATA PELAJARAN | BAHASA MELAYU |
TARIKH | 29.09.2010 |
KELAS | 5K2 |
MASA | 1055 - 1205 |
TAJUK | PEPERIKSAAN PERCUBAAN SPM TING LIMA KESUSASTERAAN MELAYU 1 10.10 – 12.40 ( 2 jam 30 minit ) |
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
HARI : KHAMIS
MATA PELAJARAN | BAHASA MELAYU |
TARIKH | 30.09.2010 |
KELAS | 4S5 |
MASA | 07.05 - 08.15 |
TAJUK | KARANGAN RESPONS TERBUKA : Usaha-usaha Menggalakkan Perkembangan Industri Pelancongan |
OBJEKTIF | Pada akhir pelajaran, murid dapat : 1. Membaca soalan karangan dan menyatakan kehendak soalan. 2. Menyenaraikan sekurang-kurangnya lima usaha yang telah dan boleh dilaksanakan untuk menggalakkan perkembangan industri pelancongan Malaysia. 3. Mengenal pasti maklumat-maklumat penting yang perlu dimasukkan dalam perenggan pengenalan, isi dan penutup karangan berdasarkan kehendak soalan. |
FOKUS UTAMA FOKUS SAMPINGAN | 2.0 : 2.7 Aras 1 (v) 8.0 : 8.2 Aras 1 (ii) |
AKTIVITI | 1. Pelajar membaca kehendak soalan. 2. Dalam bentuk kumpulan, pelajar mencari maklumat yang diperlukan dalam setiap isi. 3. Setiap kumpulan membentangkan hasil perbincangan mereka. |
SISTEM BAHASA | TATABAHASA : Kata adjektif KOSA KATA : promosi, |
PENGISIAN KURIKULUM | ILMU : Geografi, Ekonomi NILAI : semangat kemasyarakatan, kerjasama, hormat-menghormati KNT : Menjanakan idea |
REFLEKSI | Maklumat berjaya dikumpul setelah dipermudahkan oleh guru. |
MATA PELAJARAN | BAHASA MELAYU |
TARIKH | 30.09.2010 |
KELAS | 5K7 |
MASA | 08.15 – 09.25 |
TAJUK | PERBINCANGAN SKEMA JAWAPAN PEPERIKSAAN PERCUBAAN SPM BM2 : Pemahaman Cerpen dan Prosa Tradisional |
OBJEKTIF | Pada akhir pelajaran, murid dapat : 1. Membaca dan memahami petikan cerpen Annyss Sophillia dan Prosa Tradisional Cerita Bayan yang Tiada Menurut Kata Ibu Bapa. 2. Membaca soalan-soalan pemahaman dan menyatakan kehendak tugasan. 3. Menyatakan jawapan yang tepat secara spontan. |
FOKUS UTAMA FOKUS SAMPINGAN | 7.0 : 7.1 : Aras 1 ( i ) 8.0 : 8.1 : Aras 1 ( i ) |
AKTIVITI |
|
SISTEM BAHASA | TATABAHASA : sintaksis KOSA KATA : |
PENGISIAN KURIKULUM | ILMU : Pendidikan Moral NILAI : ketekunan, keyakinan, menghargai KNT : menyelesaikan masalah |
REFLEKSI | Semua pelajar berjaya menyalin contoh jawapan pemahaman yang betul. |
MATA PELAJARAN | BAHASA MELAYU |
TARIKH | 30.09.2010 |
KELAS | 5K2 |
MASA | 10.20 – 11.30 |
TAJUK | PERBINCANGAN SKEMA JAWAPAN PEPERIKSAAN PERCUBAAN SPM BM2 : RUMUSAN DAN PEMAHAMAN : Usaha-usaha untuk menyediakan peluang kepada rakyat dan punca-punca pengangguran |
OBJEKTIF | Pada akhir pelajaran, murid dapat : 1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya enam usaha untuk menyediakan peluang kerjaya kepada rakyat dan dua punca pengangguran. 2. Membuat rumusan dengan fomat yang betul. 3. Membaca soalan pemahaman dan menyatakan kehendak tugasan dan cadangan jawapan yang betul. |
FOKUS UTAMA FOKUS SAMPINGAN | 7.0 : 7.1 : Aras 1 ( i ) 8.0 : 8.1 : Aras 1 ( i ) |
AKTIVITI |
|
SISTEM BAHASA | TATABAHASA : sintaksis KOSA KATA : modul, komersial, alternatif |
PENGISIAN KURIKULUM | ILMU : Pendidikan Moral NILAI : ketekunan, keyakinan, menghargai KNT : merumuskan, meringkaskan |
REFLEKSI | Semua pelajar berjaya mencatat contoh rumusan dan jawapan pemahaman yang betul. |
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
HARI : JUMAAT
MATA PELAJARAN | BAHASA MELAYU |
TARIKH | 01.10.2010 |
KELAS | 5K7 |
MASA | 07.05 – 08.15 |
TAJUK | PERBINCANGAN SKEMA JAWAPAN PEPERIKSAAN PERCUBAAN SPM BM2 : Pemahaman Syair dan Novel |
OBJEKTIF | Pada akhir pelajaran, murid dapat : 1. Membaca dan memahami syair Kelebihan Ilmu. 2. Membaca soalan-soalan pemahaman syair dan novel serta menyatakan kehendak tugasan. 3. Menyatakan jawapan yang tepat secara spontan. |
FOKUS UTAMA FOKUS SAMPINGAN | 7.0 : 7.1 : Aras 1 ( i ) 8.0 : 8.1 : Aras 1 ( i ) |
AKTIVITI |
|
SISTEM BAHASA | TATABAHASA : sintaksis KOSA KATA : |
PENGISIAN KURIKULUM | ILMU : Pendidikan Moral NILAI : ketekunan, keyakinan, menghargai KNT : menyelesaikan masalah |
REFLEKSI | Semua pelajar berjaya menyalin contoh jawapan pemahaman yang betul. |
MATA PELAJARAN | BAHASA MELAYU |
TARIKH | 01.10.2010 |
KELAS | 4S4 |
MASA | 08.15 – 09.25 |
TAJUK | KARANGAN RESPONS TERBUKA : Usaha-usaha Menggalakkan Perkembangan Industri Pelancongan |
OBJEKTIF | Pada akhir pelajaran, murid dapat : 1. Membaca soalan karangan dan menyatakan kehendak soalan. 2. Menyenaraikan sekurang-kurangnya lima usaha yang telah dan boleh dilaksanakan untuk menggalakkan perkembangan industri pelancongan Malaysia. 3. Mengenal pasti maklumat-maklumat penting yang perlu dimasukkan dalam perenggan pengenalan, isi dan penutup karangan berdasarkan kehendak soalan. |
FOKUS UTAMA FOKUS SAMPINGAN | 2.0 : 2.7 Aras 1 (v) 8.0 : 8.2 Aras 1 (ii) |
AKTIVITI | 1. Pelajar membaca kehendak soalan. 2. Dalam bentuk kumpulan, pelajar mencari maklumat yang diperlukan dalam setiap isi. 3. Setiap kumpulan membentangkan hasil perbincangan mereka. |
SISTEM BAHASA | TATABAHASA : Kata adjektif KOSA KATA : promosi, |
PENGISIAN KURIKULUM | ILMU : Geografi, Ekonomi NILAI : semangat kemasyarakatan, kerjasama, hormat-menghormati KNT : Menjanakan idea |
REFLEKSI | Maklumat berjaya dikumpul setelah dipermudahkan oleh guru. |
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
MINGGU 40 ( 04.10.2010 – 08.10.2010 )
HARI : ISNIN
MATA PELAJARAN | BAHASA MELAYU |
TARIKH | 04.10.2010 |
KELAS | 5K2 |
MASA | 08.15 – 09.25 |
TAJUK | PERBINCANGAN SKEMA JAWAPAN PEPERIKSAAN PERCUBAAN SPM BM2 : Pemahaman KOMSAS ( Cerpen, Prosa Tradisional, Syair dan Novel ) |
OBJEKTIF | Pada akhir pelajaran, murid dapat : 1. Membaca dan memahami petikan cerpen Annyss Sophillia dan Prosa Tradisional Cerita Bayan yang Tiada Menurut Kata Ibu Bapa, dan Syair Kelebihan Ilmu. 2. Membaca soalan-soalan pemahaman dan menyatakan kehendak tugasan. 3. Menyatakan jawapan yang tepat secara spontan. |
FOKUS UTAMA FOKUS SAMPINGAN | 7.0 : 7.1 : Aras 1 ( i ) 8.0 : 8.1 : Aras 1 ( i ) |
AKTIVITI |
|
SISTEM BAHASA | TATABAHASA : sintaksis KOSA KATA : |
PENGISIAN KURIKULUM | ILMU : Pendidikan Moral NILAI : ketekunan, keyakinan, menghargai KNT : menyelesaikan masalah |
REFLEKSI | Semua pelajar berjaya menyalin contoh jawapan pemahaman yang betul. |
MATA PELAJARAN | BAHASA MELAYU |
TARIKH | 04.10.2010 |
KELAS | 4S5 |
MASA | 09.45 - 1055 |
TAJUK | NOVEL MELUNAS RINDU : Tema Persoalan |
OBJEKTIF | Pada akhir pelajaran, murid dapat:
|
FOKUS UTAMA FOKUS SAMPINGAN | 10.0 : 10.4 : Aras 1 ( iv ) 8.0 : 8.2 : Aras 1 ( ii ) |
AKTIVITI | 1. Dalam bentuk kumpulan, pelajar membentangkan tema dan persoalan novel yang dikaji. 2. Pelajar bersoal jawab sesama mereka untuk menguji pemahaman pelajar terhadap isu yang dibentangkan dengan dipantau oleh guru. 3. Guru memberi ulasan tentang isu yang dibentangkan. |
SISTEM BAHASA | TATABAHASA : morfologi KOSA KATA : persoalan pokok, pemikiran |
PENGISIAN KURIKULUM | ILMU : Geografi/Pendidikan Islam NILAI : kasih sayang, hemah tinggi, kejujuran KNT : Mengenal pasti idea utama dan idea sokongan |
REFLEKSI | Perbentangan berjaya dilaksanakan. |
PEPERIKSAAN PENILAIAN MENENGAH RENDAH 2010 05 OKTOBER HINGGA 12 OKTOBER 2010
P&P TIDAK DIJALANKAN KERANA PELAJAR TINGKATAN EMPAT DAN LIMA DIBENARKAN BERCUTI
AKTIVITI GURU:
|
I think your RPH is great; informative, thoughtful, and well-written piece of work.
ReplyDeleteGK TV